Ako často a ako kúpať psa...?

...otázka, ktorá je pokladaná vždy pri prvej návšteve salóna pre psov alebo veterinárnej ambulancie.

V začiatkoch sa u nás doma tiež išlo veľmi opatrne. Predsa prvý psík, nik mu nechce ublížiť príliš častým kúpaním.

Psíka najlepšie učiť na kúpanie od šteniatka, najčastejšie prvé kúpanie už má za sebou ešte u chovateľa asi v dvoch mesiacoch. Potom už treba len pravidelnosť, správne prípravky a na začiatok dávku trpezlivosti.

Doma nám pri prvých kúpaniach chceli šteniatka vždy všemožným spôsobom odísť z vane, až kým nepochopili, že je to márna snaha. Neskôr, ako už boli naši chlpáči starší, keď videli, ako pripravujem šampóny a balzamy na vaňu, pripravujem uteráky, zrazu boli všetci fuč. Hneď sme nemali ani jedného psa, každí inde schovaní :).

Samozrejme sa častosť kúpania líši od plemena, od toho, či je psík bytový alebo žije vonku a jeho životného štýlu.

Ak má psík zamotanú a zlepenú srsť je vhodné ju rozčesať ešte pred kúpaním, pretože pri kúpaní by nám z toho vznikla ešte väčšia zlepená guča. Češeme pomocou rozčesávača (sprejom na rozčesávanie), aby sa nám srsť lepšie rozdeľovala.

Na kúpanie je dobré psíkovi dať do uší vatu alebo vatový tampón, aby mu nezatiekla voda. Nastavenie teploty vody by nemalo byť prehnane horúce ale ani ľadové, jednoducho teplota príjemná vám na ruku.

Ku kúpaniu potrebujeme:

·       Kozmetiku určenú pre psíka: šampón a balzam. Áno aj balzam :).

-     Šampónom odstránime špinu, mastnotu a smrad zo srsti a kože. Najlepšie ho použiť dva krát, aby sme dosiahli želaný efekt. Ako prvé dôkladne namočíme srsť psíka, najprv telo a hlavu necháme na záver. Aplikujeme pripravený šampón, poriadne opláchneme a uvedený postup ešte raz opakujeme.  

-     Po opláchnutí šampónu použijeme balzam, aby sa nám bunky na koži pekne stiahli, zacelili a psíkovi sa koža nevysušovala. V prípade, ak by sme balzam nepoužili a kúpali psíka častejšie, aj napriek tomu, že by bol čistý, začal by smrdieť, pretože suchá koža by produkovala viac mazu. Ďalší dôvod, prečo použiť balzam je, že srsť ostane krásne jemná, žiarivá a v prípade dlhosrstých psov sa nám tak nezamotáva, ako v prípade nepoužitia balzamu. Srsť vieme ľahšie rozčesať a dobre sa nám udržiava aj medzi kúpaniami.

V prípade, ak používate na psíka po aplikácii šampónu aj balzam, je možné ho kúpať aj každý týždeň alebo každých päť dní, podľa potreby. Koža je vďaka balzamu chránená a nevysušuje sa.


kupaniejpg

Ďalej potrebujeme:

·       Správnu kefu a hrebeň

·       Uteráky

·       Stôl, kde psíka rozčešete a po okúpaní vysušíte

·       Fén podľa potreby

Po okúpaní je potrebné prebytočnú vodu vytlačiť zo srsti. Poutierať, vytlačiť do uteráka alebo osušky (srsť nešúchať, aby ste ju nepoškodili a nezamotali ešte viac) a nechať psíka sa otriasť. Aj keď nie je vždy sa mi tento postup podarí, a niektorý pes sa mi dokáže otriasť skôr, ako mu vytlačím prebytočnú vodu a následne „sprcha“ neminie ani mňa.

Ak ste rozhodnutý psíka dôkladne vysušiť, je vhodné ho aj vyfénovať. Bude rýchlejšie suchý a neostanú mu zaparené miesta.

Pri fénovaní, je dobré psíka česať, aby sme sa dôkladne zbavili všetkej odumretej a prebytočnej srsti, ktorá by sa nám ďalej neskôr len zamotávala. Ak máte kvalitný a výkonný fén, máte v ňom veľkého pomocníka, pretože máte prácu rýchlejšie hotovú. Taktiež pomôže roztlačiť zamotanú srsť a pri psíkoch so strednou a krátkou srsťou vás zbaví aj všetkej odumretej srsti a ušetrí vám česanie.

Ak psíka nebudete fénovať, je potrebné ho poriadne vysušiť uterákom a nechať vo vyhriatej miestnosti, aby sa dokázal usušiť.

Po kúpaní mu nechať oddych. V prípade zimného obdobia alebo zlého počasia, vyhnúť sa hneď dlhej prechádzke.

Veľa záleží od toho, či máte doma dlhosrstého psíka, psíka so strednou srsťou, alebo krátko / hladko srstého psíka. V akom prostredí ho chováte a akým aktivitám sa spoločne venujete.

V zásade platí, že dlhosrstý a pes so strednou dĺžkou srsti sa častejšie kúpe, ako ten krátkosrstý.  A to nehovoriac v prípade zlého počasia.

Keď už je psíka cítiť, zapácha a jeho srsť je nepríjemná na dotyk, už je najvyšší čas, aby sa ocitol vo vani, pre kúpaciu procedúru. Kúpať psíka, ktorý žije vonku nie je vhodné v chladných a zimných mesiacoch.

Ale tiež nájdeme plemená, ktoré niekedy netreba kúpať ako je rok dlhý, sú to psy so samočistiacou srsťou (napr. taký stredoázijský ovčiak).

Je dobré mať na mysli, že vyživený a rozčesaný chlp nedrží prach na sebe tak dobre, ako suchý, poškodený a ešte aj zamotaný v jednej guči spolu s inými chlpmi.

Kozmetiku ale tiež hrebene alebo kefy potrebné pre kúpanie a česanie vášho psíka si môžete objednať aj cez náš e-shop PawPoint.eu a v prípade že by ste potrebovali poradiť so správnym výberom, neváhajte nás kontaktovať.

Želám Vám príjemnú spoluprácu s Vašim chlpáčom.

IMG_1247JPG Lucia