Zvykanie psíka k salónu a úprave


Ako dlhodobo zlepšiť vzťah psíka k salónu, strihaniu alebo kúpaniu? Jednoducho k úprave?Umožníme im, aby zvládali jednotlivé úkony bez stresu.
NAUČIA SA TO PRIAMO V REÁLNOM PROSTREDÍ, TEDA V SALÓNE.Ako každé učenie, aj toto potrebuje svoj čas, ešte viac Váš psík. Skratky jednoducho neexistujú a to práve vidíme na množstve psíkov, ktoré stretávame.

Je už veľa takých, ktorí sa tešia k nám do salónu. Pribehnú odo dverí, hneď skáču a tešia sa. Keď sa stretneme na ulici, s vrtiacim chvostíkom k nám pribehnú.

Ale je ich mnoho aj takých, ktorí vstupujú do salónu so strachom. Obchádzajú salón veľkým oblúkom. Aj keď niekedy je otázne, či sa chcú vyhnúť nám alebo veterinárnej ambulancii :), ale to sa žiaľ nikdy nedozvieme.

Preto sme si PRE VÁS A VAŠICH CHLPÁČOV VYMYSLELI UNIKÁTNU SLUŽBU, KTORÚ VÁM VIEME POSKYTNÚŤ.

Všetko z toho, čo Vám uvediem, už aplikujeme niekoľko rokov pri niektorých psíkoch. A výsledok je ten, že sa k nám tešia alebo aspoň s radosťou s nami trávia čas.

Žiaľ z časového hľadiska sa nám nedarilo takýto prístup venovať každému psíkovi. A vlastne na popud jednej milej slečny, ktorá trénuje psíkov ..https://mojdiabolskypes.sk/ .. vznikla aj myšlienka, Vám ponúknuť túto službu.Zvykanie psíka na salón formou hry.

Formou postupného oboznámenia sa s prostredím, s nami, ako strihačmi a s jednotlivými nástrojmi. Nech jeho ďalšie návštevy sú bez stresu.
Stretneme sa so psíkom na určitý čas, zahráme, dáme dobrotky (tomu, kto môže), ukážeme psíkovi prostredie, ktoré bude navštevovať.
Spolu si prejdeme vhodný postup a budeme sa tešiť na ďalšiu návštevu.

Tak schválne, oslovilo Vás to, ako nás? :D


IMG_1247JPG  Lucia

 

Facebook: Venusta´s salón pre psov

Instagram: Venustas_grooming

E-shop: PawPoint.euKrásneho psa pomocou česania?

Česanie srsti je najlepší spôsob, ako udržať srsť krásnu a v kondícií. Starostlivosť o ňu by sa mala stať pre nás pravidelnosťou. A kedy sa do toho naplno vrhnúť, ak nie teraz, keď máme viac času aj na našich chlpáčov?

Určite každí z nás sa stretol so zamotanou srsťou na svojom psíkovi, teda moc príjemná práca ju rozčesať, to nie je. Ale dá sa to zvládnuť. Srsť sa nám môže zamotať z rôznych činností psíka, pri šantení s kamarátmi, ktorý mu ju dobre poťahajú, na dlhej prechádzke, poprípade v lese, pri búrke, snehu alebo len v mokrom počasí.

Preto najlepšie učiť psíka na česanie od šteniatka a postupne mu predlžovať čas pri česaní.

Môže mať malú hračku na kúsanie a vy máte priestor pre jeho srsť. Aby sme vyvolávali len príjemný pocit, keď srsť ešte nie je zamotaná. Nech sa nám psík na túto činnosť teší alebo aspoň nech nám neuteká od toho. :)


Pravidelným česaním prehlbujeme aj puto medzi psom a majiteľom, kedy si psík užíva zvýšenú pozornosť o svoju osobnosť. Náš Snoopy, často ležal pod stolom a čakal, kedy dokončím starostlivosť o iného psíka. Akonáhle uvidel, že mám hotovo, v tom momente vyskočil na nohy a už sa ťahal na stôl, aby aj on mohol byť krásny a so mnou :)

V prípade pravidelného česania vieme nájsť na koži aj prípadné ranky, zapareniny, zápaly alebo hrčky. V neposlednom rade aj možné parazity – blchy, kliešte..

Pri krátko srstom psíkovi česaním dodávame srsti lesk a tým vyzerá ešte lepšie, odumretá srsť je matná a môže z nej svrbieť koža.

                                               dottyjpeg


Keď sme sa s našimi psami zúčastňovali na výstavách, pravidelné česanie bolo na dennom alebo týždennom poriadku. Záležalo od psíka, či už bol dospelý alebo ešte šteniatko s rastúcou srsťou. Od zvolenej kozmetiky alebo hrebeňa. Zároveň pravidelným česaním obmedzíme vypadávanie srsti a chuchvalcov srsti v kútoch izieb.


              lola vystavajpg

Prínosy pravidelného česania

   čistá srsť, zdravá koža

   odstránenie odumretej srsti

   zistenie poranení, zápalov a iných kožných problémov

Častosť česania záleží od druhu plemena, ktoré máme doma.

Krátkosrstého psíka stačí raz do týždňa, hlavne z dôvodu odstránenia odumretej srsti. Psíkov so strednou a dlhou dĺžkou srsti taktiež, ale všetko záleží od zvolenej kozmetiky, ktorú na psíka používame.


Pri šteniatkach však platí iné pravidlo. Aby si zvykli na česanie, je dobré ich česať aj každý deň.


Myslíme na to,
prečo češeme svojho psíka. Chceme, aby mal peknú srsť a to znamená aj nevystrihávať miesta srsti, ktorá nám nejde rozčesať.


Pretože, keď  ho prinesiete do salónu na úpravu, odstrihnutá srsť bude chýbať. Vždy sa snažíme všetko radšej pekne rozčesať. 

Teraz, ako si naše „dievčatá“ už užívajú zaslúženého dôchodku, tak to česanie sa aj u nás zredukovalo. Iba pri každom kúpaní. A to najmenej raz za dva týždne. Skúste hádať, ako sem tam vyzerajú..? Jasne, špinavé, od prachu, niekedy smradľavé a samozrejme miestami aj s cuckami. Najlepším variantom, keď už máme tento prípad, rozčesať srsť pred kúpaním, teda namočením. Nakoľko, po namočení sa nám srsť ešte viac splstí a bude sa nám rozčesávať ešte horšie.  

Pomôcky na česanie:

  Kefa s rôznou tvrdosťou vankúšika

        Hrebeň s rôznymi dĺžkami a hustotou zubov

     Rozčesávací sprej

        Česacia rukavica alebo furminátor

Určite nie je dobré začať rozčesávať srsť hrebeňom. Tím by ste psíkovi poriadne poťahali kožu a mal by z toho len bolesť a zlý pocit. Takýmto pocitom sa chceme vyhnúť. Česaním kožu psíkovi aj dobre premasírujeme.

Na rozčesanie použijeme kefu so štetinami/hrotmi a rozčesávací sprej na báze olejov.

Sprej na splstnantenú srsť dodáva srsti aj lesk. V prípade ak obsahujú oleje, srsť po nich neostane mastná, ale vyživená (záleží od pomeru zloženia). Spreje s ošetrujúcimi zložkami pekne chlp obalia a chránia proti lámaniu a ďalšiemu plstnateniu sa. Je dobré vyberať sprej bez dráždiacich chemikálii a alkoholu.

Pri česaní myslíme aj na citlivé partie za ušami, pod „pazuchami“, v slabinách. Najjednoduchšie sa češú boky a chrbát. Či začneme na hlave, chrbte alebo nohách, je to jedno, ako vám vyhovuje. Hlavne, aby sme sa dostali na všetky časti tela.

Použitie kefy

Kefy nájdeme rôznej veľkosti, ako pre malých psov, taktiež väčšie veľkosti pre stredných a veľkých. Aj v ponuke nášho obchodou nájdete buď plastové alebo drevené, s hrotmi alebo štetinami.

Hroty kefy ponárame do srsti a češeme v smere rastu chlpov. Tie by mali byť tak dlhé, aby sme sa cez srsť dostali až ku koži. V prípade, ak je srsť dlhšia, hustejšia alebo zamotanejšia, srsť rozdeľujeme po prameňoch. Keď nájdeme miesto so zamotanou srsťou, tam vieme dopomôcť ešte aj s prstami oddeľovaním srsti .

Použitie hrebeňa

Tak ako pri kefách, aj hrebene sú z rôzneho materiálu a veľkosti. S rúčkou, bez rúčky, s plastovou, kovovou alebo drevenou rúčkou, jedno/obojstranné, s rôznou hustotou a dĺžkou zubov. S plastovou rúčkou sa skôr môžu zlámať a drevené viac chutia psíkom na hryzenie. 

Hustotu hrebeňa zvolíme podľa psa, akého ideme česať. Psy s dlhou a hustou srsťou potrebujú redší hrebeň a psy s jemnou srsťou hustejší. Srsť s hustou podsadou potrebuje hrebeň s dlhšími hrotmi, aby sme sa dostali až ku koži.

Použitie rukavice a furminátora

Rukavicu použijeme pri krátkosrstých psoch, na odstránenie odumretej srsti, poriadne premasírovanie kože a k získaniu lesku. Češeme v smere rastu srsti. Rukavica je väčšinou navliekacia na ruku s gumenými hrbolčekmi.

Po skúsenostiach, je rukavica najlepšia naozaj hlavne na premasírovanie, keď sa odumretej srsti chcete naozaj zbaviť, treba do ruky zobrať niečo účinnejšie.. Aj keď som mu dlhé roky nedávala šancu, ostala som nadšená. Furminátorom pekne vytiahnete všetku odumretú - uvoľnenú srsť, ktorá by Vám inak skončila na podlahe a pokožku nepoškodíte. Psík si oddychuje a celú procedúru užíva. A bonus (okrem chlpov, ktoré by boli všade)? Krásne lesklá srsť.


                    furminatorjpeg

Hrebene, kefy aj Furminátory potrebné pre česanie vášho psíka si môžete objednať aj cez náš e-shop PawPoint.eu a v prípade že by ste potrebovali poradiť so správnym výberom, neváhajte nás kontaktovať.

Tak čo, zvládnete teraz dobre rozčesať svojho chlpáča? Verím, že áno a ako poďakovanie Vám bude spokojný psík.

IMG_1247JPG        Lucia
Starostlivosť o psie labky

Zima a chladné dni sa nám neudržateľne blížia a my by sme mali myslieť ako okrem telíčka našich miláčikov, ochránime aj ich labky.

Mráz, sneh, ľad, čľapkanice a soľ na chodníkoch, prípadne extrémne namáhanie im dajú riadne zabrať. Keďže chodia „naboso“ je dobré im dopriať potrebnú starostlivosť.

Vankúšiky na labkách je vhodné chrániť pred poranením a popraskaním.  Z dôvodu,  keď popraskajú,  sa môže do nich dostať infekcia a psík chodí s bolesťou.


Ako sa starať o labky počas zimy?

pri dlhosrstých psíkoch by sme mali chlpy medzi vankúšikmi vystrihať.

Nakoľko práve na ne sa medzi vankúšikmi nalepia všetky nečistoty, ktoré na chodníku a trávniku psík nájde so svojimi vlhkými labkami. Tie, keď sa usušia vznikajú z toho guče a psíka tlačia alebo v horšom prípade zaparuje sa koža pod nimi. (Ak si na strihanie chlpov medzi vankúšikmi netrúfneme sami, pretože sa nám psík motá a točí na všetky strany, je dobré požiadať o túto službu v salóne pre psov.)

keď sa nám nalepí sneh na chlpy na labkách, treba ho nechať pomaly roztopiť.

Neťahať nasilu zo srsti, neroztápať teplou vodou, ani nestrihať. Mohli by sme kožu poraniť.  

pred prechádzkou by sme mali na labky použiť ochranný impregnačný krém, na prírodnej báze, ktorý chráni labky pred soľou a vyživuje
  po prechádzke labky dôkladne umyť, vytrieť uterákom

a pri dlhej srsti najlepšie ešte vysušiť fénom (keď si vezmeme ako často chodí psík na prechádzky, a po každej prechádzke umyjeme labky a ostanú vlhké, môžu sa začať tvoriť kvasinky...)

  po umytí najlepšie tiež použiť ochranný krém, ktorý ich teraz môže vyživiť
vyhýbať sa soleným chodníkom (samozrejme, ak je to možné) aj keď pre nás je to komfort, psíkom robí závažné problémy
nepoužívajte ľudské krémy na nohy,

môžu z nich vznikať alergie a pre ich vôňu si ich psík ešte aj rýchlo zlíže. Mali by sme im dopriať správnu starostlivosť.

Prečo používať špeciálne balzamy na psie labky?

  • chránia labky pred poškodením

  • regenerujú  a vyživujú popraskané vankúšiky

  • zvláčňujú a hydratujú suchú kožu

  • sú netoxické, po oblízaní nespôsobujú zdravotné problémy

  • po aplikácii sa labky na podlahe nekĺžu

  • nezanechávajú mastné otlačky na podlahe
Aj v zime si užívajme krásne prechádzky so svojimi psíkmi plnými dúškami.

IMG_1247JPG Lucia

Ako často a ako kúpať psa...?

...otázka, ktorá je pokladaná vždy pri prvej návšteve salóna pre psov alebo veterinárnej ambulancie.

V začiatkoch sa u nás doma tiež išlo veľmi opatrne. Predsa prvý psík, nik mu nechce ublížiť príliš častým kúpaním.

Psíka najlepšie učiť na kúpanie od šteniatka, najčastejšie prvé kúpanie už má za sebou ešte u chovateľa asi v dvoch mesiacoch. Potom už treba len pravidelnosť, správne prípravky a na začiatok dávku trpezlivosti.

Doma nám pri prvých kúpaniach chceli šteniatka vždy všemožným spôsobom odísť z vane, až kým nepochopili, že je to márna snaha. Neskôr, ako už boli naši chlpáči starší, keď videli, ako pripravujem šampóny a balzamy na vaňu, pripravujem uteráky, zrazu boli všetci fuč. Hneď sme nemali ani jedného psa, každí inde schovaní :).

Samozrejme sa častosť kúpania líši od plemena, od toho, či je psík bytový alebo žije vonku a jeho životného štýlu.

Ak má psík zamotanú a zlepenú srsť je vhodné ju rozčesať ešte pred kúpaním, pretože pri kúpaní by nám z toho vznikla ešte väčšia zlepená guča. Češeme pomocou rozčesávača (sprejom na rozčesávanie), aby sa nám srsť lepšie rozdeľovala.

Na kúpanie je dobré psíkovi dať do uší vatu alebo vatový tampón, aby mu nezatiekla voda. Nastavenie teploty vody by nemalo byť prehnane horúce ale ani ľadové, jednoducho teplota príjemná vám na ruku.

Ku kúpaniu potrebujeme:

·       Kozmetiku určenú pre psíka: šampón a balzam. Áno aj balzam :).

-     Šampónom odstránime špinu, mastnotu a smrad zo srsti a kože. Najlepšie ho použiť dva krát, aby sme dosiahli želaný efekt. Ako prvé dôkladne namočíme srsť psíka, najprv telo a hlavu necháme na záver. Aplikujeme pripravený šampón, poriadne opláchneme a uvedený postup ešte raz opakujeme.  

-     Po opláchnutí šampónu použijeme balzam, aby sa nám bunky na koži pekne stiahli, zacelili a psíkovi sa koža nevysušovala. V prípade, ak by sme balzam nepoužili a kúpali psíka častejšie, aj napriek tomu, že by bol čistý, začal by smrdieť, pretože suchá koža by produkovala viac mazu. Ďalší dôvod, prečo použiť balzam je, že srsť ostane krásne jemná, žiarivá a v prípade dlhosrstých psov sa nám tak nezamotáva, ako v prípade nepoužitia balzamu. Srsť vieme ľahšie rozčesať a dobre sa nám udržiava aj medzi kúpaniami.

V prípade, ak používate na psíka po aplikácii šampónu aj balzam, je možné ho kúpať aj každý týždeň alebo každých päť dní, podľa potreby. Koža je vďaka balzamu chránená a nevysušuje sa.


kupaniejpg

Ďalej potrebujeme:

·       Správnu kefu a hrebeň

·       Uteráky

·       Stôl, kde psíka rozčešete a po okúpaní vysušíte

·       Fén podľa potreby

Po okúpaní je potrebné prebytočnú vodu vytlačiť zo srsti. Poutierať, vytlačiť do uteráka alebo osušky (srsť nešúchať, aby ste ju nepoškodili a nezamotali ešte viac) a nechať psíka sa otriasť. Aj keď nie je vždy sa mi tento postup podarí, a niektorý pes sa mi dokáže otriasť skôr, ako mu vytlačím prebytočnú vodu a následne „sprcha“ neminie ani mňa.

Ak ste rozhodnutý psíka dôkladne vysušiť, je vhodné ho aj vyfénovať. Bude rýchlejšie suchý a neostanú mu zaparené miesta.

Pri fénovaní, je dobré psíka česať, aby sme sa dôkladne zbavili všetkej odumretej a prebytočnej srsti, ktorá by sa nám ďalej neskôr len zamotávala. Ak máte kvalitný a výkonný fén, máte v ňom veľkého pomocníka, pretože máte prácu rýchlejšie hotovú. Taktiež pomôže roztlačiť zamotanú srsť a pri psíkoch so strednou a krátkou srsťou vás zbaví aj všetkej odumretej srsti a ušetrí vám česanie.

Ak psíka nebudete fénovať, je potrebné ho poriadne vysušiť uterákom a nechať vo vyhriatej miestnosti, aby sa dokázal usušiť.

Po kúpaní mu nechať oddych. V prípade zimného obdobia alebo zlého počasia, vyhnúť sa hneď dlhej prechádzke.

Veľa záleží od toho, či máte doma dlhosrstého psíka, psíka so strednou srsťou, alebo krátko / hladko srstého psíka. V akom prostredí ho chováte a akým aktivitám sa spoločne venujete.

V zásade platí, že dlhosrstý a pes so strednou dĺžkou srsti sa častejšie kúpe, ako ten krátkosrstý.  A to nehovoriac v prípade zlého počasia.

Keď už je psíka cítiť, zapácha a jeho srsť je nepríjemná na dotyk, už je najvyšší čas, aby sa ocitol vo vani, pre kúpaciu procedúru. Kúpať psíka, ktorý žije vonku nie je vhodné v chladných a zimných mesiacoch.

Ale tiež nájdeme plemená, ktoré niekedy netreba kúpať ako je rok dlhý, sú to psy so samočistiacou srsťou (napr. taký stredoázijský ovčiak).

Je dobré mať na mysli, že vyživený a rozčesaný chlp nedrží prach na sebe tak dobre, ako suchý, poškodený a ešte aj zamotaný v jednej guči spolu s inými chlpmi.

Kozmetiku ale tiež hrebene alebo kefy potrebné pre kúpanie a česanie vášho psíka si môžete objednať aj cez náš e-shop PawPoint.eu a v prípade že by ste potrebovali poradiť so správnym výberom, neváhajte nás kontaktovať.

Želám Vám príjemnú spoluprácu s Vašim chlpáčom.

IMG_1247JPG Lucia