Krásneho psa pomocou česania?
Určite každí z nás sa stretol so zamotanou srsťou na svojom psíkovi, teda moc príjemná práca ju rozčesať, to nie je. Ale dá sa to zvládnuť. Srsť sa nám môže zamotať z rôznych činností psíka, pri šantení s kamarátmi, ktorý mu ju dobre poťahajú, na dlhej prechádzke, poprípade v lese, pri búrke, snehu alebo len v mokrom počasí.
Preto najlepšie učiť psíka na
česanie od šteniatka a postupne mu predlžovať čas pri česaní.
Môže mať malú hračku na kúsanie a vy máte priestor pre jeho srsť. Aby sme vyvolávali len príjemný pocit, keď srsť ešte nie je zamotaná. Nech sa nám psík na túto činnosť teší alebo aspoň nech nám neuteká od toho. :)
Pravidelným česaním prehlbujeme aj puto medzi psom a majiteľom,
kedy si psík užíva zvýšenú pozornosť o svoju osobnosť. Náš Snoopy, často
ležal pod stolom a čakal, kedy dokončím starostlivosť o iného psíka.
Akonáhle uvidel, že mám hotovo, v tom momente vyskočil na nohy a už
sa ťahal na stôl, aby aj on mohol byť krásny a so mnou :)
V prípade pravidelného česania vieme nájsť na koži aj prípadné ranky, zapareniny, zápaly alebo hrčky. V neposlednom rade aj možné parazity – blchy, kliešte..
Pri krátko srstom psíkovi česaním dodávame srsti lesk a tým vyzerá
ešte lepšie, odumretá srsť je matná a môže z nej svrbieť koža.
Keď sme sa s našimi psami
zúčastňovali na výstavách, pravidelné česanie bolo na dennom alebo týždennom
poriadku. Záležalo od psíka, či už bol dospelý alebo ešte šteniatko s rastúcou
srsťou. Od zvolenej kozmetiky alebo hrebeňa. Zároveň pravidelným česaním obmedzíme
vypadávanie srsti a chuchvalcov srsti v kútoch izieb.
Prínosy pravidelného česania
čistá srsť, zdravá koža
odstránenie odumretej srsti
zistenie poranení, zápalov a iných kožných problémov
Častosť česania záleží od druhu
plemena, ktoré máme doma.
Krátkosrstého psíka stačí raz do týždňa, hlavne z dôvodu odstránenia odumretej srsti. Psíkov so strednou a dlhou dĺžkou srsti taktiež, ale všetko záleží od zvolenej kozmetiky, ktorú na psíka používame.
Pri šteniatkach však platí iné pravidlo. Aby si zvykli na česanie, je dobré ich česať aj každý deň.
Myslíme na to, prečo češeme svojho psíka. Chceme, aby mal peknú srsť a to znamená aj nevystrihávať miesta srsti, ktorá nám nejde rozčesať.
Pretože, keď ho prinesiete do salónu na úpravu, odstrihnutá srsť bude chýbať. Vždy sa snažíme všetko radšej pekne rozčesať.
Teraz, ako si naše „dievčatá“ už užívajú zaslúženého dôchodku, tak to česanie sa aj u nás zredukovalo. Iba pri každom kúpaní. A to najmenej raz za dva týždne. Skúste hádať, ako sem tam vyzerajú..? Jasne, špinavé, od prachu, niekedy smradľavé a samozrejme miestami aj s cuckami. Najlepším variantom, keď už máme tento prípad, rozčesať srsť pred kúpaním, teda namočením. Nakoľko, po namočení sa nám srsť ešte viac splstí a bude sa nám rozčesávať ešte horšie.
Pomôcky na česanie:
Kefa s rôznou tvrdosťou vankúšika
Určite nie je dobré začať rozčesávať srsť hrebeňom. Tím by ste psíkovi poriadne
poťahali kožu a mal by z toho len bolesť a zlý pocit. Takýmto
pocitom sa chceme vyhnúť. Česaním
kožu psíkovi aj dobre premasírujeme.
Na rozčesanie použijeme kefu so štetinami/hrotmi a rozčesávací
sprej na báze olejov.
Sprej na splstnantenú srsť dodáva srsti aj lesk. V prípade ak obsahujú oleje, srsť po nich neostane mastná, ale vyživená (záleží od pomeru zloženia). Spreje s ošetrujúcimi zložkami pekne chlp obalia a chránia proti lámaniu a ďalšiemu plstnateniu sa. Je dobré vyberať sprej bez dráždiacich chemikálii a alkoholu.
Pri česaní myslíme aj na citlivé partie za ušami, pod „pazuchami“, v slabinách. Najjednoduchšie sa češú boky a chrbát. Či začneme na hlave, chrbte alebo nohách, je to jedno, ako vám vyhovuje. Hlavne, aby sme sa dostali na všetky časti tela.
Použitie kefy
Kefy nájdeme rôznej veľkosti, ako pre malých psov, taktiež väčšie veľkosti pre stredných a veľkých. Aj v ponuke nášho obchodou nájdete buď plastové alebo drevené, s hrotmi alebo štetinami.
Hroty kefy ponárame do srsti a češeme v smere rastu chlpov. Tie by mali byť tak dlhé, aby sme sa cez srsť dostali až ku koži. V prípade, ak je srsť dlhšia, hustejšia alebo zamotanejšia, srsť rozdeľujeme po prameňoch. Keď nájdeme miesto so zamotanou srsťou, tam vieme dopomôcť ešte aj s prstami oddeľovaním srsti .
Použitie hrebeňa
Tak ako pri kefách, aj hrebene sú z rôzneho materiálu a veľkosti. S rúčkou, bez rúčky, s plastovou, kovovou alebo drevenou rúčkou, jedno/obojstranné, s rôznou hustotou a dĺžkou zubov. S plastovou rúčkou sa skôr môžu zlámať a drevené viac chutia psíkom na hryzenie.
Hustotu hrebeňa zvolíme podľa psa, akého ideme česať. Psy s dlhou a hustou srsťou potrebujú redší hrebeň a psy s jemnou srsťou hustejší. Srsť s hustou podsadou potrebuje hrebeň s dlhšími hrotmi, aby sme sa dostali až ku koži.
Použitie rukavice a furminátora
Rukavicu použijeme pri krátkosrstých psoch, na odstránenie odumretej srsti, poriadne premasírovanie kože a k získaniu lesku. Češeme v smere rastu srsti. Rukavica je väčšinou navliekacia na ruku s gumenými hrbolčekmi.
Po skúsenostiach, je rukavica
najlepšia naozaj hlavne na premasírovanie, keď sa odumretej srsti chcete naozaj
zbaviť, treba do ruky zobrať niečo účinnejšie.. Aj keď som mu dlhé roky
nedávala šancu, ostala som nadšená. Furminátorom pekne vytiahnete všetku
odumretú - uvoľnenú srsť, ktorá by Vám inak skončila na podlahe a pokožku
nepoškodíte. Psík si oddychuje
a celú procedúru užíva. A bonus (okrem chlpov, ktoré by boli
všade)? Krásne lesklá srsť.
Hrebene, kefy aj Furminátory potrebné pre česanie vášho psíka si môžete objednať aj cez náš e-shop PawPoint.eu a v prípade že by ste potrebovali poradiť so správnym výberom, neváhajte nás kontaktovať.
Tak čo, zvládnete teraz dobre
rozčesať svojho chlpáča? Verím, že áno a ako poďakovanie Vám bude spokojný
psík.
Lucia